Een zoektocht naar identiteit, strijd en veerkracht in het Roma-erfgoed
Performer en schrijver Giovanni Brand staat dit najaar twee keer in Theater Kikker. Met zijn voorstellingen Romanistan en No Man’s Land onderzoekt hij de rijkdom en de worstelingen van Roma-identiteit.
Vertrekkend vanuit zijn intiemste gedachten, zit in de voorstellingen van Giovanni altijd een persoonlijke noodzaak. Deze urgentie zet hij tegenover de wereld waarin we nu leven. In zijn werk geeft hij woorden aan verhalen die te intiem en/of pijnlijk lijken en daarom vaak niet verteld worden. Zolang zijn innerlijke tweestrijd tussen ‘waarom vond ik dit ook alweer een goed idee’ en ‘wat heb ik te verliezen?’ gaande blijft, zo lang blijft Giovanni zijn mond opentrekken.
In Romanistan bundelt Giovanni zijn krachten met beeldend kunstenaar en performer Roland Farkas en acteur Jan van Est om de onzichtbare erfenis van hun Roma-afkomst naar het toneel te brengen.
De voorstelling laat zien hoe taboes binnen de gemeenschap en vooroordelen daarbuiten de zoektocht naar vrijheid en erkenning bemoeilijken. Tegelijkertijd klinkt er een krachtig pleidooi om de Roma-cultuur niet weg te zetten als een afgesloten hoofdstuk, maar te erkennen als een levende, actuele identiteit die vandaag de dag voortleeft.
Deze voorstelling is een zoektocht naar bestaansrecht, zonder de eigen identiteit te verbergen of te ontkennen.

Stel je voor: je krijgt in je leven één enkele kans om met je moeder te praten—maar dan als dier.
In No Man’s Land smelten mythes en realiteit samen. Verloren zielen vechten om gehoord te worden, terwijl zich een meeslepend familieverhaal ontvouwt. De voorstelling vertelt het verhaal van drie generaties (Roma)vrouwen die tegen hun wil gesteriliseerd zijn. Deze vrouwen strijden om te ontsnappen aan een leven vol onderdrukking, terwijl ze worstelen met de verwachtingen die aan hen worden gesteld. Ze vinden troost in de rijke mythologie van de Roma-gemeenschap, die hen meer steun biedt dan de harde realiteit van hun bestaan.
De voorstelling geeft niet alleen een indringende blik op de strijd en veerkracht van (Roma)vrouwen, maar werpt ook een licht op de problematiek van dakloosheid in onze steden. Je wordt uitgenodigd om dieper na te denken over het leven en de geschiedenis van de mensen die op straat wonen.
