04-11-2026

"Mijn werk is meestal een intense ride."

Meet de maker: Silke van Kamp over I Like Art and Art Likes Me 

Silke van Kamp maakte al furore met F*CK LOLITA bij Het Zuidelijk Toneel en is nu terug met haar nieuwste creatie I Like Art and Art Likes Me. Een voorstelling waarin Adolf Hitler en Joseph Beuys elkaar fictief gaan ontmoeten. Daar móeten we meer over weten, dus stelden we Silke deze prangende vragen.

“Silke kan met een rauwe radicaliteit en gevoel voor beeld en taal complexe verhalen begrijpelijk en vooral voelbaar maken. Ze creëert in haar voorstelling een fundament van lagen emoties op elkaar en zendt dit bouwwerk met brute kracht het publiek in. Silkes werk gaat over verdieping van relaties en sociale constructen. Ze doet dit met een confronterende eerlijkheid die aan het einde van de voorstelling je botten doet trillen.”

 - Scott Jun 

De titel I Like Art and Art Likes Me klinkt bijna als een liefdesverklaring aan kunst. Wat betekent kunst voor jou persoonlijk? En hoe uit je dit in de kunstvorm theater?  

"De titel is vooral een verwijzing naar het werk van Joseph Beuys I Like America and America Likes Me. In dat werk sluit Joseph Beuys zichzelf op met een coyote op Amerikaanse grond. Het werk symboliseerde een dialoog met de oorspronkelijke bewoners en natuur van Amerika en de traumatische kolonisatie daarvan. In deze voorstelling hebben we Beuys, met een grote liefde voor kunst en de vrijheid en toegankelijkheid daarvan, en Hitler, die juist de vrije kunst als entartet bestempelde en liet verwijderen uit Duitsland (alleen kunst dat het Nazi-ideaal uitdroeg mocht daar bestaan). Je zou dus deze fictieve dialoog kunnen zien als een dialoog tussen het vrije dat zoekt naar de oorsprong van kunst en het onderdrukkende dat kunst in een reservaat wil duwen. 

Voor mij betekent kunst ontroering, spelen, reflecteren, voelen, denken, verzinnen, samenwerken, samen denken, voelen, zijn, kijken, luisteren etc. Werelden maken die er nog niet zijn of werelden die er zijn juist onder de loep nemen. Het is ook een medium via waar je sterke gevoelens of grote gedachte-experimenten kunt uitproberen.  

In theater uit ik dit elke keer anders. Ik wil dat mensen met nieuwe gedachtes de zaal verlaten, en dat deze nieuwe gedachtes kunnen leiden tot nieuwe inzichten en gevoelens." 

Dit is een ingekorte versie van het interview dat Silke van Kamp had voor Het Zuidelijk Toneel. Lees hier het volledige interview: Meet de Maker: Silke van Kamp over I Like Art and Art Likes Me | Het Zuidelijk Toneel | Website

Meer info en tickets